pilates co to jest

Pilates – co to jest? Na co pomaga? Co to za ćwiczenia?

Chcesz dowiedzieć się więcej o pilates – systemie ćwiczeń, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie? Pilates co to jest i na co tak naprawdę pomaga? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania.

Dowiesz się, czym dokładnie są ćwiczenia pilates, jakie korzyści przynosi ich regularna praktyka, dla kogo jest to dyscyplina odpowiednia, a także poznasz różne style i odmiany pilatesu. Przedstawimy też wymagany strój na zajęcia, a na końcu podpowiemy, kiedy możesz spodziewać się pierwszych efektów ćwiczeń pilates.

Co to jest pilates?

Pilates to system ćwiczeń opracowany przez Josepha Pilatesa, stosowany do wzmocnienia mięśni, zwiększenia elastyczności i poprawy ogólnego stanu zdrowia. System pilates obejmuje ćwiczenia na każdą partię ciała. Dzięki wzmacnianiu mięśni głębokich, które są często pomijane w innych metodach ćwiczeń, pilates pozwala na modelowanie sylwetki, wzmocnienie kręgosłupa i poprawę równowagi oraz stabilizacji. Pilates koncentruje się na wspólnym zaangażowaniu umysłu i ciała (Body&Mind). Każde ćwiczenie wykonywane jest z najwyższą dbałością o oddech oraz odpowiednie wzorce ruchowe.

Pilates – zalety. Dlaczego jest ważny dla naszego organizmu?

Wzmocnienie mięśni

Regularne ćwiczenia pilatesu przynoszą wiele korzyści, a jedną z nich jest wzmocnienie mięśni całego ciała. Metoda ta koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich, zwanych również mięśniami rdzenia (core). Mięśnie te pełnią kluczową rolę w stabilizacji kręgosłupa i miednicy, stanowiąc źródło większości generowanej przez ciało siły. Silne mięśnie rdzenia pomagają ustabilizować i wzmocnić całą sylwetkę, co może przełożyć się na zmniejszenie ryzyka kontuzji i bólu pleców.

Oprócz mięśni głębokich, pilates wzmacnia również mięśnie brzucha, pleców, nóg, ramion i pośladków. Dzięki temu zyskujemy nie tylko lepszą sylwetkę, ale także większą siłę i wytrzymałość mięśniową, co chroni przed zanikami tkanki mięśniowej.

Poprawa postawy ciała

Ćwiczenia pilatesu mają dobroczynny wpływ na postawę ciała. Wzmacniając mięśnie głębokie brzucha, poprawiamy stabilizację kręgosłupa i wymuszamy prawidłową postawę. Regularna praktyka pozwala na uniknięcie wielu wad postawy, takich jak garbienie się, krzywe siedzenie czy zwiększona kifoza piersiowa lub lordoza lędźwiowa.

Zmniejszenie bólów pleców

Pilates jest skuteczną metodą w walce z bólami kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie stabilizujące kręgosłup, co pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy i redukuje obciążenie na kręgi. Regularna praktyka przynosi odczuwalną ulgę w dolegliwościach bólowych pleców.

Zwiększenie elastyczności i mobilności

Pilates łączy w sobie elementy wzmacniania mięśni oraz rozciągania, co prowadzi do zwiększenia elastyczności i mobilności ciała. Płynne, kontrolowane ruchy wspomagają rozciąganie mięśni, a jednoczesne wzmacnianie zapewnia siłę niezbędną do poprawy ruchomości w stawach.Elastyczność i mobilność to dwa różne aspekty, ale ściśle ze sobą powiązane. Mobilność wymaga zarówno dobrej siły, jak i elastyczności mięśni. Ćwiczenia pilatesu doskonale łączą te dwa elementy, zapewniając funkcjonalną mobilność i zwiększając ogólny zakres ruchu.

Poprawa propriocepcji (świadomości ciała)

Pilates, będąc połączeniem ciała i umysłu, poprawia propriocepcję, czyli świadomość ciała. Ćwiczenia te pozwalają skupić się na kontroli, precyzji ruchów i poprawie równowagi. Zwiększają one również świadomość odczuć, takich jak komfort lub ból, emocje oraz otoczenie.Dzięki lepszej propriocepcji, reagujemy skuteczniej na różne bodźce, dostosowując pracę mięśni. Pilates pomaga osiągnąć głębszą świadomość naszych ruchów, mięśni i całego ciała, co przekłada się na lepszą koordynację i kontrolę.

Redukcja stresu i poprawa nastroju

Pilates nie tylko wzmacnia ciało, ale także wpływa pozytywnie na umysł. Ćwiczenia wymagają skupienia i precyzji, co poprawia pracę mózgu i zwiększa efektywność myślenia.

Kluczowym elementem pilatesu jest prawidłowy oddech, który reguluje pracę układu nerwowego. Dzięki temu obniża się poziom kortyzolu i adrenaliny, co prowadzi do wyciszenia i relaksu.

Pilates – dla kogo będzie to najlepsza forma ćwiczeń?

Pilates jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej, ponieważ ćwiczenia te można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy mogą praktykować pilates, ponieważ ta forma aktywności fizycznej jest bezpieczna i przynosi wiele korzyści. Jest szczególnie korzystny dla osób z bólami kręgosłupa ponieważ wzmacnia mięśnie głębokie brzucha, miednicy i pleców, co pomaga w łagodzeniu dolegliwości. Sportowcy dzięki pilatesowi mogą zyskać na lepszej kontroli nad ciałem, wzmocnieniu rdzenia oraz prewencji urazów. Osoby starsze również docenią pilates za jego łagodność oraz korzyści które niesie ze sobą w zakresie równowagi i ruchomości stawów.

Różne rodzaje pilatesu

Od czasu stworzenia metody ćwiczeń pilates przez Josepha Pilatesa, powstały różne warianty i odmiany tej praktyki. Poniżej przedstawimy trzy główne rodzaje pilatesu, które różnią się między sobą intensywnością, wykorzystaniem sprzętu oraz podejściem do ćwiczeń.

Tradycyjny pilates

Tradycyjny pilates, zwany również klasycznym, to nic innego jak najwierniejsze odwzorowanie ćwiczeń i kolejności ich wykonywania stworzonych przez Josepha Pilatesa. Osoby nauczające tej formy pilatesu uczą dokładnie w takiej samej sekwencji, jaką ustalił twórca metody, głównie dla ćwiczeń na reformerze i macie. Taka kolejność ma swój sens – najpierw rozgrzewa ciało, stawia wyzwania, a na końcu pozwala je schłodzić. Ustanowiona przez Pilatesa kolejność stwarza osobom ćwiczącym wyzwania z odpowiednim tempem systematycznego rozwoju i osiągania coraz trudniejszych celów.

Power Pilates

Power Pilates to nowoczesna, intensywna odmiana klasycznego pilatesu, skierowana do osób zaawansowanych. W tej wersji nacisk kładzie się na dynamiczny, szybki ruch, dlatego rekomenduje się ją uczestnikom na poziomie średnim lub zaawansowanym. Odpowiednia kondycja i opanowanie podstawowych ćwiczeń to warunek konieczny.Główną różnicą między power pilatesem a tradycyjną formą jest większa intensywność ćwiczeń wykonywanych w sekwencjach. Cała sesja jest bardziej dynamiczna i wymaga większego zaangażowania mięśni. Charakterystycznym elementem tej odmiany jest wykorzystanie obciążeń, takich jak hantle lub ciężarki, podczas gdy w klasycznym wariancie używa się raczej sprzętu jak gumy, taśmy oporowe czy piłki.

Stott Pilates

Stott Pilates to bardzo łagodna metoda ćwiczeń pilates, odpowiednia dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Ta forma łączy w sobie elementy ćwiczeń oddechowych, łagodnych ćwiczeń gimnastycznych i ćwiczeń rozciągających.Stott Pilates kładzie nacisk na precyzyjne wykonywanie ruchów, z zachowaniem właściwej techniki i zaangażowaniem odpowiednich partii mięśniowych. Jest to doskonały wariant dla osób rozpoczynających przygodę z pilatesem lub powracających do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie.

Efekty pilatesu – kiedy można je zauważyć?

Efekty regularnej praktyki pilatesu zaczynają być widoczne już po kilku tygodniach ćwiczeń. Joseph Pilates, twórca tej metody, mawiał: “Po 10 sesjach poczujesz różnicę, po 20 zauważysz różnicę, po 30 zauważą ją wszyscy, bo będziesz mieć całkiem nowe ciało.”

Pierwsze efekty

Wiele osób zauważa poprawę w elastyczności i sile mięśniowej już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń. Zwiększa się zakres ruchu w stawach, a wykonywanie codziennych czynności staje się łatwiejsze. Poprawia się również postawa ciała i ogólna świadomość własnego ciała.

Pilates – korzyści długoterminowe

Oczywiście, im dłużej i regularniej praktykujemy pilates, tym bardziej widoczne stają się efekty. Po kilku miesiącach zauważymy znaczącą poprawę siły mięśniowej, elastyczności, równowagi i ogólnej kondycji fizycznej. Sylwetka staje się smuklejsza, a mięśnie – wyrzeźbione.

Kluczem jest regularność

Kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów z tym kompleksowym systemem ćwiczeń jest systematyczność. Ważne jest, aby stopniowo zwiększać intensywność i długość sesji, w miarę nabierania wprawy.

Warto pamiętać, że dokładny czas, po którym zobaczymy efekty, może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz intensywności treningu. Ważne jest jednak, aby być cierpliwym i konsekwentnym w swojej praktyce, ponieważ pilates jest dyscypliną, która nagradza za regularność i zaangażowanie.

Podsumowanie

Pilates to kompleksowy system ćwiczeń przynoszący wiele korzyści dla ciała i umysłu. Dzięki regularnej praktyce zwiększa się siła mięśni, elastyczność, równowaga oraz świadomość ciała. Pozwala zredukować dolegliwości bólowe, poprawić postawę i ogólny stan zdrowia. Pilates jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i na różnym poziomie zaawansowania, co czyni go uniwersalną formą aktywności fizycznej.Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym ćwiczącym, kluczem do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów jest systematyczność i zaangażowanie. Warto więc poświęcić czas na tę formę treningu, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb i możliwości. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się licznymi korzyściami płynącymi z pilatesu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>